Bourns Inc. CR0805-FX-6202ELF
CR0805-FX-6202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6202ELF
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6202ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6202ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6202ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6202ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6202ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6202ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6202ELF
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC CTRLR LPC I/O 6PORT 128-VTQFP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-TQFN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A DFN1006H4-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 510 OHM 10SIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
302MC-SC MEDIA CONVERTER datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 1040MA 8V DIM datasheet.pdf