Bourns Inc. CR0805-FX-64R9ELF
CR0805-FX-64R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-64R9ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-64R9ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-64R9ELF
QUANTITY
CR0805-FX-64R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-64R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-64R9ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-64R9ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-64R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-64R9ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-64R9ELF
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 125W datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3600 datasheet.pdf
2 X 6 CONNECTOR SUB-ASSE-MBLY datasheet.pdf
CABLE ASSY JACK R/A SSMT 200MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LTC4211 20A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf