ITT Cannon, LLC CIR00AF-24-28S
CIR00AF-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
CIR00AF-24-28S
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR00AF-24-28S.pdf
Availability of CIR00AF-24-28S
QUANTITY
CIR00AF-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00AF-24-28S
Internal Part NumberEIS-CIR00AF-24-28S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00AF-24-28S
Related LinksCIR00AF, CIR00AF-24-28S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00AF-24-28S Details Description
Related parts for CIR00AF-24-28S
IDC CABLE - MPR10K/MC10M/X datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST .5A 200VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SOC IEEE 802.15.4/ZIG 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.150" NYLON BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf