Vishay/Dale RNC55H1002FMR36
RNC55H1002FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1002FMR36
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1002FMR36.pdf
Availability of RNC55H1002FMR36
QUANTITY
RNC55H1002FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1002FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1002FMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1002FMR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1002FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1002FMR36 Details Description
Related parts for RNC55H1002FMR36
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EMI FILTER 2CH W/ESD LLP75-6A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 192POS datasheet.pdf
SCHOTTKY DIODE BEAM LD LOW BARR datasheet.pdf
MQS SOCKET CONTACT SWS datasheet.pdf
SURFACE DISC 5"XNH A VFN datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 300A POWIR 62 datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf