Bourns Inc. CR0805-FX-6800ELF
CR0805-FX-6800ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6800ELF
Brief Description
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6800ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6800ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6800ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6800ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6800ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6800ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6800ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6800ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6800ELF
CONN HEADER 18POS.100 SGL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
AA-815-08 FLANGED datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf