Bourns Inc. CR0805-FX-6802GLF
CR0805-FX-6802GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6802GLF
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6802GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-6802GLF
QUANTITY
CR0805-FX-6802GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6802GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6802GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6802GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6802GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6802GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6802GLF
IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
SAFETY RELAY DIN RAIL 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 30A 109W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23 datasheet.pdf