Bourns Inc. CR0805-FX-6811ELF
CR0805-FX-6811ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6811ELF
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6811ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6811ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6811ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6811ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6811ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6811ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6811ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6811ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6811ELF
FIXED IND 6.8UH 1.45A 78 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HORN PIEZO W/BO 8SOIC datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf