Bourns Inc. CR0805-FX-90R9ELF
CR0805-FX-90R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-90R9ELF
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-90R9ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-90R9ELF
QUANTITY
CR0805-FX-90R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-90R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-90R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-90R9ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-90R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-90R9ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-90R9ELF
IC SUPERVISOR FOR CPU 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 500A 150V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf