Bourns Inc. CR0805-FX-93R1ELF
CR0805-FX-93R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-93R1ELF
Brief Description
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-93R1ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-93R1ELF
QUANTITY
CR0805-FX-93R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-93R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-93R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-93R1ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-93R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-93R1ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-93R1ELF
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf