Bourns Inc. CR0805-JW-125ELF
CR0805-JW-125ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-125ELF
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-125ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-125ELF
QUANTITY
CR0805-JW-125ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-125ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-125ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-125ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-125ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-125ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-125ELF
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP FLNGED BLO datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A .318 4-40 datasheet.pdf