Bourns Inc. CR0805-JW-160ELF
CR0805-JW-160ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-160ELF
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-160ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-160ELF
QUANTITY
CR0805-JW-160ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-160ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-160ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-160ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-160ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-160ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-160ELF
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 26.4V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
AMP UNIVE. POWER CONN REC CONT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 520MA 820 MOHM datasheet.pdf
ELECTRICAL DIE ASP-P-2QD1087E2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf