Bourns Inc. CR0805-JW-182ELF
CR0805-JW-182ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-182ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-182ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-182ELF
QUANTITY
CR0805-JW-182ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-182ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-182ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-182ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-182ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-182ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-182ELF
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 115MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
FIELDPATCHK AWG22/72XIP20 50M datasheet.pdf
CABLE W COAX HD15 3.5MM M/M 6' datasheet.pdf
RJF TV FIELD SQ FLANGE RECEPT AT datasheet.pdf
762 TB SOC RA WF PCB/UP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC datasheet.pdf