Bourns Inc. CR0805-JW-185ELF
CR0805-JW-185ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-185ELF
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-185ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-185ELF
QUANTITY
CR0805-JW-185ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-185ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-185ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-185ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-185ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-185ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-185ELF
RED LED 10MA 2.1V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE GRIP IP68 NYLON TIGHT SEAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV U2J 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.04A 580 MOHM datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 64POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf