Bourns Inc. CR0805-JW-222GLF
CR0805-JW-222GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-222GLF
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-222GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-222GLF
QUANTITY
CR0805-JW-222GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-222GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-222GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-222GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-222GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-222GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-222GLF
IC DAC TRPL VOLT-OUT 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-DFN datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 6W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BACKPACK LINE VOLT POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf