Bourns Inc. CR0805-JW-241ELF
CR0805-JW-241ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-241ELF
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-241ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-241ELF
QUANTITY
CR0805-JW-241ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-241ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-241ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-241ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-241ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-241ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-241ELF
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG R/A 36" BLK datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
LED ARRAY BAR GRAPH 10 ELEMENT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 350MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC VCXO 187.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE SMC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf