Bourns Inc. CR0805-JW-273ELF
CR0805-JW-273ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-273ELF
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-273ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-273ELF
QUANTITY
CR0805-JW-273ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-273ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-273ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-273ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-273ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-273ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-273ELF
FIXED IND 180UH 4.6A 82 MOHM TH datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 3-OF-8 16DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 3A SOT23-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 9.1MH 49MA 68 OHM TH datasheet.pdf