Bourns Inc. CR0805-JW-472ELF
CR0805-JW-472ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-472ELF
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-472ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-472ELF
QUANTITY
CR0805-JW-472ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-472ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-472ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-472ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-472ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-472ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-472ELF
CONN SOCKET 14PIN GOLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X1250MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 200A datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
2700UF 10V 16X25 105C RAD datasheet.pdf