Bourns Inc. CR0805-JW-683ELF
CR0805-JW-683ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-683ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-683ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-683ELF
QUANTITY
CR0805-JW-683ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-683ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-683ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-683ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-683ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-683ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-683ELF
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 400MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IGBT 300V 90A 219W TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A PCB TIN datasheet.pdf