Bourns Inc. CR0805-JW-754ELF
CR0805-JW-754ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-754ELF
Brief Description
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-754ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-754ELF
QUANTITY
CR0805-JW-754ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-754ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-754ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-754ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-754ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-754ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-754ELF
TERMINAL LOCKWASHER LUG #4 datasheet.pdf
LABEL INK JET PLYLFN .562X.188" datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC LLP756L datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND 15' BLACK SJT datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 25NS 54TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.8A 62 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf