Littelfuse CR0900SC
CR0900SC picture photo
Mfg. Part Number
CR0900SC
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR SIBOD 75VR DO-214AA
Datasheet Download
CR0900SC.pdf
Availability of CR0900SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR0900SC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0900SC
Internal Part NumberEIS-CR0900SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
Packaging-
Voltage - Breakover-
Voltage - Off State75V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance-
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0900SC
Related LinksCR09, CR0900SC Datasheet, Littelfuse Distributor
CR0900SC Details Description
Related parts for CR0900SC
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING PWR LK SER 1 4POS datasheet.pdf
CONN TERM BLK SCRWLESS BLUE 5MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 250VAC datasheet.pdf