Bourns Inc. CR1206-FX-10R0ELF
CR1206-FX-10R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-10R0ELF
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-10R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-10R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-10R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-10R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-10R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-10R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-10R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-10R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-10R0ELF
IC ADC CMOS 8BIT UP COMP 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 110V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
MOSFET RF SOT223 SC-73 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-220 datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf