Bourns Inc. CR1206-FX-1100ELF
CR1206-FX-1100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1100ELF
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1100ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1100ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1100ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1100ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1100ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1100ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1100ELF
JUMPER-H1503TR/A3049R/H1503TR12" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 40QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf