Microchip Technology PIC24FJ32MC102T-E/SO
PIC24FJ32MC102T-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC102T-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ32MC102T-E/SO.pdf
Availability of PIC24FJ32MC102T-E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ32MC102T-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC102T-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC102T-E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC102T-E/SO
Related LinksPIC24FJ32M, PIC24FJ32MC102T-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC102T-E/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC102T-E/SO
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 33K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 1000V 630A CHA datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 3POS JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AML54 FULL ROCKER OPERATORCOVER datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf