Bourns Inc. CR1206-FX-1102ELF
CR1206-FX-1102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1102ELF
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1102ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1102ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1102ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1102ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1102ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1102ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1102ELF
BOARD LEVEL HEATSINK .375" D2PAK datasheet.pdf
HOLD-DOWN SPRING FOR MJN RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf