Bourns Inc. CR1206-FX-1132ELF
CR1206-FX-1132ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1132ELF
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1132ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1132ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1132ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1132ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1132ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1132ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1132ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1132ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1132ELF
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SW SPDT .1A MOLD LEAD WIRE 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 110MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf