Bourns Inc. CR1206-FX-1153ELF
CR1206-FX-1153ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1153ELF
Brief Description
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1153ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1153ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1153ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1153ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1153ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1153ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1153ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1153ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1153ELF
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC TXRX HALF DUP RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.08 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
EVAL BOARD DS80C400 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf