Bourns Inc. CR1206-FX-11R0ELF
CR1206-FX-11R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-11R0ELF
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-11R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-11R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-11R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-11R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-11R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-11R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-11R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-11R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-11R0ELF
RES 200 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO214AB datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 23NH 400MA 214 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 60V 4USOP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf