Bourns Inc. CR1206-FX-1210ELF
CR1206-FX-1210ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1210ELF
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1210ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1210ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1210ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1210ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1210ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1210ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1210ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1210ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1210ELF
TERM BLOCK BUSHING 8PCR datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PECL CLK USER CONFIG 28-SSOP datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf
OSC MEMS 49.1520MHZ CMOS SMD datasheet.pdf