Souriau Connection Technology D38999/20WG41PE
D38999/20WG41PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG41PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG41PE.pdf
Availability of D38999/20WG41PE
QUANTITY
D38999/20WG41PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG41PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG41PE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG41PE
Related LinksD38999/, D38999/20WG41PE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG41PE Details Description
Related parts for D38999/20WG41PE
RES 5.6 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC VCXO CLK JITTER ATTEN 20-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24152 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 36X60" A MED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf