Bourns Inc. CR1206-FX-1242ELF
CR1206-FX-1242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1242ELF
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1242ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1242ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1242ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1242ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1242ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1242ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1242ELF
IC OPAMP ISOLATION 40KHZ 16DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SC JPR MM 50/125 3.0MM RSR 1M datasheet.pdf
MINICOM SMART 216 16-PORT CAT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf