TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W12-3PY-LC
MS3472W12-3PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W12-3PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN
Datasheet Download
MS3472W12-3PY-LC.pdf
Availability of MS3472W12-3PY-LC
QUANTITY
MS3472W12-3PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W12-3PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W12-3PY-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W12-3PY-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W12-3PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W12-3PY-LC Details Description
Related parts for MS3472W12-3PY-LC
CONVERTER DC/DC 5V +/-15V OUT datasheet.pdf
IC CLK PWM 5KHZ 1CIRC 8USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9G20 MCU datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ROLLER datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf