Bourns Inc. CR1206-FX-14R3ELF
CR1206-FX-14R3ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-14R3ELF
Brief Description
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-14R3ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-14R3ELF
QUANTITY
CR1206-FX-14R3ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-14R3ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-14R3ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-14R3ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-14R3ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-14R3ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-14R3ELF
IC FLASH 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW MINI SPDT 15A HINGE LEVR 250V datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf