Bourns Inc. CR1206-FX-1504ELF
CR1206-FX-1504ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1504ELF
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1504ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1504ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1504ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1504ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1504ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1504ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1504ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1504ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1504ELF
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1505TR 2" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG IDT 4POS 2.5MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
17 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf