Bourns Inc. CR1206-FX-1621ELF
CR1206-FX-1621ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1621ELF
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1621ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1621ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1621ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1621ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1621ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1621ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1621ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1621ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1621ELF
IDC CABLE - MPD60K/MC60G/MPD60K datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf