Vishay/Dale RNC55H33R2FMB14
RNC55H33R2FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H33R2FMB14
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H33R2FMB14.pdf
Availability of RNC55H33R2FMB14
QUANTITY
RNC55H33R2FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H33R2FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H33R2FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H33R2FMB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H33R2FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H33R2FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H33R2FMB14
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONN COVER WIRE DRESS 73-80POS datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO252AA datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
DIODE ZENER 100MW 5.1V 0603 datasheet.pdf