Bourns Inc. CR1206-FX-1650ELF
CR1206-FX-1650ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1650ELF
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1650ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1650ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1650ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1650ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1650ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1650ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1650ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1650ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1650ELF
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SCR SENS 200V 6A TO-202 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR ADNS-6010 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf