Bourns Inc. CR1206-FX-1780ELF
CR1206-FX-1780ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1780ELF
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1780ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1780ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1780ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1780ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1780ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1780ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1780ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1780ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1780ELF
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12K OHM 1% 30W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT ADHESVE 9/16" datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf