Bourns Inc. CR1206-FX-1801ELF
CR1206-FX-1801ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1801ELF
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1801ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1801ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1801ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1801ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1801ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1801ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1801ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1801ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1801ELF
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LITE CURTAIN HAND 564MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
IC DAC 8BIT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 63V 30X50MM 105C 10000H datasheet.pdf