Bourns Inc. CR1206-FX-1804ELF
CR1206-FX-1804ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1804ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1804ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1804ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1804ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1804ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1804ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1804ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1804ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1804ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1804ELF
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC POT DGTL 3CH 250K 24-LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf