Bourns Inc. CR1206-FX-1873ELF
CR1206-FX-1873ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1873ELF
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1873ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1873ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1873ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1873ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1873ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1873ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1873ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1873ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1873ELF
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 6POS W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
FAN 200VAC 80X38MM WR datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
IC TRIGGER D-TYPE POS 56TSSOP datasheet.pdf
22UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf