Bourns Inc. CR1206-FX-1911ELF
CR1206-FX-1911ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1911ELF
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1911ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1911ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1911ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1911ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1911ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1911ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1911ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1911ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1911ELF
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 16POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CH20M BUS-AP RE TS 35X7.5 & 15 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf