Bourns Inc. CR1206-FX-1913ELF
CR1206-FX-1913ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1913ELF
Brief Description
RES SMD 191K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1913ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1913ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1913ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1913ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1913ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1913ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1913ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1913ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1913ELF
RES 2.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 510 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
DOUBLE COATED TAPE BLCK 1/2"X60' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 10A 300V 16-22AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf