Bourns Inc. CR1206-FX-2103ELF
CR1206-FX-2103ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2103ELF
Brief Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2103ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2103ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2103ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2103ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2103ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2103ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2103ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2103ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2103ELF
RES 12 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 6A datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ATTENUATOR 6DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf