Bourns Inc. CR1206-FX-2430ELF
CR1206-FX-2430ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2430ELF
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2430ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2430ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2430ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2430ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2430ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2430ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2430ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2430ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2430ELF
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 17MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 55MM datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf