Bourns Inc. CR1206-FX-2490ELF
CR1206-FX-2490ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2490ELF
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2490ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2490ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2490ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2490ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2490ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2490ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2490ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2490ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2490ELF
SCR 800V 10A TO-48 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf