Bourns Inc. CR1206-FX-2550ELF
CR1206-FX-2550ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2550ELF
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2550ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2550ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2550ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2550ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2550ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2550ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2550ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2550ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2550ELF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
THERMISTOR 15K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 8.4 OHM 265V datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
AIR/WATER HEAT EXCHANGER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf