Bourns Inc. CR1206-FX-27R0ELF
CR1206-FX-27R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-27R0ELF
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-27R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-27R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-27R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-27R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-27R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-27R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-27R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-27R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-27R0ELF
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO263 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 350V 1206 datasheet.pdf