ON Semiconductor MC33375D-2.5R2
MC33375D-2.5R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC33375D-2.5R2
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
MC33375D-2.5R2.pdf
Availability of MC33375D-2.5R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC33375D-2.5R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33375D-2.5R2
Internal Part NumberEIS-MC33375D-2.5R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33375D-2.5R2
Related LinksMC33375, MC33375D-2.5R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33375D-2.5R2 Details Description
Related parts for MC33375D-2.5R2
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 2400-2500MHZ 0404 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1=200 METERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 250MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf