Bourns Inc. CR1206-FX-3013ELF
CR1206-FX-3013ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3013ELF
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3013ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3013ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3013ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3013ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3013ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3013ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3013ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3013ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3013ELF
SWITCH BASIC DPDT 10A 400GF datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KIT .156 KK SERIES 5 CIRC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS 2.5MM datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG20-24;AFS3;L10 datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf