Bourns Inc. CR1206-FX-3091ELF
CR1206-FX-3091ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3091ELF
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3091ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3091ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3091ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3091ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3091ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3091ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3091ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3091ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3091ELF
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 369MA 2.23 OHM datasheet.pdf
IC TXRX DTMF 3V 24SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf